ترکیه دنیزلی

DENIZLI

جاذبه های گردشگری

- علی مجیدی 99.07.09

شهر دنیزلی ترکیه (Denizli) یکی از شهرهای توریستی ت...

شهر دنیزلی ترکیه (Denizli) یکی از شهرهای توریستی ترکیه و مرکز استان دنیزلی می باشد. این شهر در ناحیه ی اژه ای (یکی از هفت ناحیه ی کشور ترکیه) واقع شده و حدود 577 هزار نفر جمعیت دارد. البته این تعداد جمعیت مربوط به آمارگیری سال 2013 می باشد که نسبت به سرشماری سال 2007 حدود 200 هزار نفر به جمعیت این شهر اضافه شده است.دنیزلی یک شهر صنعتی است که در چند دهه ی اخیر رشد اقتصادی فراوانی داشته و این رشد را مدیون صنعت تولید پارچه و صادرات آن می باشد. این شهر در جنوب غربی ترکیه و در انتهای شرقی دره ی آبرفتی با ارتفاع دشت حدود 350 متر قرار دارد.از جمله جاذبه های توریستی این شهر می توان به پاموک کاله اشاره کرد. منطقه ی پاموک کاله به دلیل داشتن آب گرم های فراوان مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. همچنین در 5 کیلومتری بخش شمالی این منطقه آب گرم قرمز رنگی وجود دارد که یکی از جذابیت های طبیعی این مکان محسوب می گردد.

شرایط آب و هوایی

- علی مجیدی 99.07.09

استان دنیزلی در ناحیه ی اژه ای (ege bölgesi) کشور ...

استان دنیزلی در ناحیه ی اژه ای (ege bölgesi) کشور ترکیه قرار دارد. از این رو آب و هوای نقاط مختلف آن متفاوت می باشد. شهرهای دورتر از سواحل این منطقه، دارای آب و هوای خنک تر و بخش های مرتفع استان، که در بخش غربی آن واقع شده اند، دارای آب و هوای گرم تری هستند. با توجه به این که در این منطقه کوه ها عمود بر دریا قرار دارند، بادهایی که از سمت دریای اژه می وزند به سمت استان دنیزلی می آیند. از این رو این استان در معرض باد قرار گرفته است. در مورد آب و هوای شهر دنیزلی می توان گفت، این شهر دارای تابستانی گرم و زمستانی سرد می باشد. گاهی اوقات به دلیل بارش برف در اطراف شهر و در بخش کوهستانی آن، هوای شهر بسیار سرد می گردد و در برخی سال ها نیز ممکن است بارش برف در بخش شهری نیز اتفاق بیفتد. اما بهار و تابستان در این شهر بارانی، گرم و ملایم می باشد.

پاموک کاله

- علی مجیدی 99.07.09

پاموک کاله(Pamukkale) یا قلعه ی پنبه ای یکی از جا...

پاموک کاله(Pamukkale) یا قلعه ی پنبه ای یکی از جاذبه های دیدنی شهر دنیزلی ترکیه است که دارای 17 چشمه ی آب گرم می باشد. نامگذاری قلعه ی پنبه ای به دلیل وجود سنگ آهک های متخلخل تراورتن در همه ی بخش های این منطقه است. این سنگ ها باعث شده تا املاح موجود در آب ته نشین شود و ظاهری شبیه به پنبه ایجاد کند.پاموک کاله در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مَندَرَس قرار گرفته و دارای آب و هوایی معتدل می باشد. همچنین گفته می شود آب گرم این منطقه برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است. چشمه های آب گرم و آب و هوای خوب این منطقه باعث تبدیل آن به یک ناحیه گردشگری شده و سالانه تعداد زیادی از مردم ترکیه برای استفاده از این چشمه ها به دنیزلی ترکیه سفر می کنند.

شهر باستانی هیراپولیس

- علی مجیدی 99.07.09

هیراپولیس یا شهر مقدس یک منطقه ی باستانی است که در...

هیراپولیس یا شهر مقدس یک منطقه ی باستانی است که در 20 کیلومتری شهردنیزلی ترکیه واقع شده است. هیراپولیس در سال 1988 به عنوان یکی از میراث های جهانی در لیست یونسکو به ثبت رسید. خرابه های این شهر باستانی در نزدیکی پاموکاله قرار دارد و در کنار چشمه های آب گرم این منطقه، یک جاذبه ی گردشگری اصلی محسوب می گردد. چشمه های آب گرم این مکان از قرن دوم قبل از میلاد مورد توجه بوده و افراد در آن به شنا می پرداختند.بناهای باقی مانده ی این شهر باستانی شامل تئاتر، معبد آپولو، حمام و ... می باشد. ساختمان تئاتر هیراپولیس دارای 10 هزار نفر ظرفیت بوده و یکی از برجسته ترین نمونه های معماری قدیمی و تاریخی می باشد. قبرستان بزرگی نیز در این شهر وجود دارد که از سنگ قبرهای حجاری شده با کنده کاری های زیبا بر روی آن ها پوشیده شده است. برخی از ساختمان های این شهر به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

کوه هوناز

- علی مجیدی 99.07.09

هوناز نام یکی از کوه های ترکیه است که در شهر هوناز...

هوناز نام یکی از کوه های ترکیه است که در شهر هوناز (Honaz) در استان دنیزلی ترکیه واقع شده است. این مکان یکی از جاذبه های طبیعی این بخش و محلی فوق العاده برای تفریح و گردش در تابستان می باشد.