ترکیه اسپارتا

معروفترین شهرهای ترکیه برای سفر استانبول، آنکارا و آنتالیاست هرچند از شهرهای دیگر ترکیه نباید غافل شد ،شهر اسپارتا از جمله این شهرهاست که با جاذبه های تاریخی و زیبایی های طبیعی خود مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. استان اسپارتا در جنوب غربی ترکیه و در تقاطع منطقه اژه، مدیترانه و آناتولی داخلی و در نقطه ای به نام دریاچه ها قرار دارد. این استان با استان های افیون در شمال غرب، بوردور در جنوب غربی، آنتالیا در سمت جنوب، و قونیه در شرق همسایه است. شرایط آب و هوایی شهر اسپارتا قاره ای است به این معنا که دارای زمستان هایی سرد و برفی و تابستان های گرم و خشک است. از جاذبه های گردشگری آن می توان به موارد زیر اشاره کرد : بیشتر ساختمان های شهر اسپارتا جدید هستند اما ساختمان هایی هم در این شهر هستند که قدمتشان به قرن نوزدهم میلادی می رسد. شهر اسپارتا شهری است که برفراز کوههای توروس قرار گرفته است. این شهر با دریاچه ها و مناطق ساحلی خود که علی الخصوص در فواصل بهار و تابستان مملو از گلهای وحشی می شود دارای جذابیت های بسیاری برای گردشگران سفر به ترکیه دارد. کاخ اسپارتا با 14 قرن قدمت یکی دیگر از مناطق دیدنی این شهر می باشد ، وجود باغهای گل در این شهر که از آن در ساخت لوازم آرایشی استفاده می شود ، عطر و هوای خاصی را به این شهر بخشیده است. فرش ضخیم و کرک دار شهر اسپارتا را هم باید از جمله سوغاتی های مشهور این شهر بشمار آورد. استان اسپارتا با دریاچه های ایری دیر ، کووادا و گلجوک و پارک های ملی کووادا و کیزل داغ دارای دیدنی های زیادی است، راهپیمایی در طبیعت ، دره ها و رودخانه هایی که برای ورزش رودخانه ای مناسب بوده، غارها و مرکز ورزشهای کوهستانی در کوه داوراز لذت بخش است.همچنین کوه داوراز در زمستان ها مرکز اسکی هم هست.اقتصاد مردم شهر اسپارتا نام دیگر شهر اسپارتا، شهر گل است. این شهر که مرکز تولید گلاب ترکیه است و عموما در تورهای ترکیه گردی به آن سر زده می شود. اقتصاد مردم این کشور نیز با تولید و فروش گلاب گره خورده است و عموم مردم به این شغل می پردازند. سوغات شهر اسپارتا بدون شک خرید سوغاتی یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر است چرا که تا مدت های زیادی خاطرات سفر را زنده نگه میدارد. از جمله سوغات شهر اسپارتا به جز گلاب می توان به فرش های دست بافت، نمدی اشاره کرد. عموما مسافران برای خرید سوغاتی از این شهر به مرکز خرید ایاس پارک اشاره کرد.درباره فرودگاه اسپارتا فرودگاه اسپارتا (Isparta Airport)، معمولا برای افرادی که تور آنتالیا را انتخاب کرده و به این شهر سفر کرده اند، نامی آشناست. پروازهایی که به مقصد آنتالیا هستند معمولا در این فرودگاه به زمین می نشینند و مسافران بقیه ی راه تا آنتالیا را با ون یا تاکسی طی می کنند. فرودگاه اسپارتا در سال ۱۹۹۷ و در روز ۲۱ ژوئیه در شهر اسپارتای ترکیه افتتاح شد. شهر آنتالیا در جنوب این شهر قرار دارد و تا آن حدود ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارد و فرودگاه اسپارتا وسعتی معادل ۵۴۰۰ متر مربع دارد و می تواند سالانه پذیرای مسافران بسیاری باشد. در طول سال، پروازهای بین المللی زیادی به این فرودگاه انجام می شود. در تور آنتالیا، ترانسفر از فرودگاه اسپارتا تا هتل های آنتالیا بسیار راحت و بدون دردسر است. در واقع فاصله ی بین فرودگاه اسپارتا تا هتل هایی که در شهر آنتالیا وجود دارد، حدود ۳ ساعت رانندگی است که این ترانسفر به همراه تور لیدر و توسط اتوبوس های توریستی راحت انجام می شود.

معبد مردان

- علی مجیدی 99.07.09

یکی از دیدنی ترین نقاط تاریخی ایسپارتا ، معبد مرد...

یکی از دیدنی ترین نقاط تاریخی ایسپارتا ، معبد مردان است. معبد مردان ، واقع در منطقه یلواچ ، به نام آقایان ، خدای ماه ساخته شده است و در منطقه ای واقع شده است که یک پناهگاه محسوب می شود.این معبد در پناهگاه مردان واقع شده است و در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی آنتیوخیا قرار دارد. مهمترین ویژگی این پناهگاه این است که این منطقه تنها منطقه شهرک سازی است که به نام یک خدایان شهرنشینی شده است.

موزه اسپارتا

- علی مجیدی 99.07.09

ساختمان موزه در اسپارتا در سال 1971 آغاز به کارکر...

ساختمان موزه در اسپارتا در سال 1971 آغاز به کارکرد. پس از اتمام ساخت موزه ، آثار موجود درقسمت کتابخانه به ساختمان موزه منتقل شده و دفتر موزه به مدیر موزه تبدیل شده است. ساختمان موزه ، که در سال 1984 به پایان رسیده است ، در ششم مارس 1985 افتتاح شد. موزه اسپارتا به عنوان موزه باستان شناسی و مردم نگاری نقش مهمی در ایجاد محیطی برای آشنایی با گذشتگان داشته است . این نمایشگاه بیشتر بر روی موراد قوم نگاری استوار است. این آثار در چهار سالن به نمایش گذاشته شده است که یکی از آنها کوچک و سه تای دیگر بزرگ است.

قلعه اغیردیر

- علی مجیدی 99.07.09

قلعه اغیردیر در شبه جزیره امتداد دریاچه Eğirdir و...

قلعه اغیردیر در شبه جزیره امتداد دریاچه Eğirdir واقع شده است. خانه هایی روی دیوارهای شهر وجود دارد که در امتداد شبه جزیره در جهت شمال به جنوب امتداد دارند. تاریخ ساخت قلعه اغیردیر که از یک قلعه داخلی و بیرونی تشکیل شده است ، به طور دقیق مشخص نیست، ولی احتمال می رود بقایای آن از دوره بیزانس باشد. دیوارهای قلعه که در زمانهای مختلف تعمیر شده اند ، به صورت ردیف آجر و سنگ ساخته شده اند.

مسجد حصار بی

- علی مجیدی 99.07.09

این بزرگترین مساجد اِدیریر است که دیوارهای آن برای...

این بزرگترین مساجد اِدیریر است که دیوارهای آن برای نخستین بار با سنگ و خاک توسط حصیر بیگ ساخته شده است. اگرچه تاریخ دقیق آن مشخص نیست ، اما گمان می رود بین سالهای 1327 تا 1328 ساخته شده باشد. این مسجد در سال 1814 کاملاً در آتش سوزی آتش گرفت و بعداً با رهبری یلانلاغلو شیخ علی اعظم بازسازی شد و در سال 1820 دوباره برای عبادت بازگشایی شد.

شهر باستانی ساگالاسوس

- علی مجیدی 99.07.09

شهر باستانی ساگالاسوس در منطقه ای معروف به Pisidi...

شهر باستانی ساگالاسوس در منطقه ای معروف به Pisidia واقع شده است. اولین آثار شهرک سازی در شهر ، واقع در کنار یک منطقه کوهستانی ، به 12000 سال پیش بر می گردد. شهر باستانی ساگالاسوس با ساختارهای یادبودی که در آن تقریباً همه بلوکهای ساختمانی اصلی وجود دارد ، به خوبی حفظ شده است. از طرف دیگر ، با توجه به بنایی که در آن بنا شده ، نقشه شهر کاملاً چشمگیر است و یک مرکز بنای یادبود و چشمگیر ایجاد شده است. علاوه بر این ، ساگالاسوس به عنوان طولانی ترین مرکز تولید سرامیک در دوران باستان با حداقل هزار سال تولید سرامیک در فهرست میراث جهانی یونسکو توصیه می شود.

مدرسه دناربی

- علی مجیدی 99.07.09

این مدرسه در سال 1237 توسط سلجوقی سلطان دوم ساخته...

این مدرسه در سال 1237 توسط سلجوقی سلطان دوم ساخته شد. این بنا به عنوان مسافرخانه در زمان گیااسدین الدین کیشروف ساخته شد و بعداً در سال 1301 توسط حمیدوغلو دواندار بیگ به مدرسا تبدیل شد. این مدرسه دارای دو طبقه و دارای 30 اتاق است. این مدرسه شهرت خود را با دکوراسیون فوق العاده و برتر بودن از ارزش معماری خود به دست آورد. وقتی از درب بیرونی وارد می شوید ، پس از یک درگاه کوچک ، از یک درب دوم عبور کنید و با یک چشمه در وسط وارد حیاط شوید. طبقه دوم به نردبان 12 پله منتهی می شود. این مدرسا دارای 11 اتاق ، 6 در سمت راست حیاط و 5 در سمت چپ است. کتیبه ها در اطراف دروازه بزرگ با سولوس سلجوقی حک شده اند.