درباره دبی

امارات

تصاویر شهر دبی

اطلاعات کلی

دبي (دوبي) يکي از شهرهاي مهم امارات متحده عربي است. دبي يکي از هفت امارت امير نشين امارات متحده عربي است. دبي بيشترين جمعيت را در ميان اين هفت امارت دارد و دومين امارت بزرگ آن بعد از ابوظبي مي باشد. دبي از ديگر امارت‌هاي امارات متحده عربى متمايز مي باشد از اين لحاظ که درآمد نفت آن تنها 6% از توليد ناخالص داخلي را تشکيل مي دهد و اکثر درآمد امارت دبى از منطقه آزاد جبل علي يا (JAFZ) و از گردشگري و ديگر خدمات تجاري مي باشد . دبي در سال 1830 يک آبادي کوچک بود با ساکنيني که از راه ماهيگيري، استخراج مرواريد و کشاورزي در مقياسي کوچک امرار معاش مي کردند. در آن زمان، دبي توسط شاخه اي از قبيله بني ياس از وادي ليوا در جنوب، جايي که هم اکنون شهر ابوظبي قرار دارد، اداره مي شد. خانواده آل مکتوم که اکنون نوادگان آن ها کشور را اداره مي کنند، رهبري اين قبيله را به عهده داشتند. تا سال 1800 تغيير خاصي در دبي بوجود نيامد تا اينکه شيخ مکتوم بن حشر آل مکتوم، حاکم وقت، معافيت هاي مالياتي را براي تجار خارجي وضع نمود و اين باعث گرديد تا تجار زيادي محل تجارت خود را از ايران و منطقه شارجه به دبي منتقل نمايند. بعدها انگليس يک خط کشتيراني بين دبي و هند و ساير بنادر مهم منطقه برقرار نمود .

اقتصاد

دبي و ديرا، بنادر مهمي براي توليد کنندگان غربي است. بيشتر مراکز مالي و بانک ها در منطقه بندري مي باشد. دبي اهميتش را به عنوان يک مسير تجاري در دهه 1970 و 1980 بدست آورد. شهر دبي تجارت آزاد طلا دارد. بندر جبل علي در دهه 1970 ساخته شده و بزرگترين بندر دست ساز بشر در جهان است. اما دبي به صورت فزاينده اي در حال پيشرفت به عنوان مرکزي براي صنايع خدماتي از قبيل IT و سرمايه گذاري مي باشد. خطوط حمل و نقل توسط هواپيمايي امارات تقويت شده و در سال 2006 حدود 28 ميليون مسافر را جا به جا کرده اند .

مسافرت هوايي

فرودگاه بين المللي دبي داراي يک مرکز خريد مي باشد. اين فرودگاه جوايز بسياري به خاطر طراحي و سرويس عالي اش برده است. فرودگاه بين المللي، مرکزي، جهاني دبي که در حال ساخت مي باشد، يک منطقه آزاد تجاري را در داخل دبي فراهم مي کند.

همین الان

تور خودتو بساز